Co a proč si s sebou zabalit na letní tábor?

Možná si občas lámete hlavu nad seznamem věcí na tábor. Rádi bychom Vás touto cestou seznámili s důvody, proč zabalit určitou věc, která vám nepřijde úplně důležitá. Nebo naopak, proč určitou věc s sebou nebalit. Máme pro Vás lehko dostupná řešení a vysvětlíme, proč s sebou na tábor vzít např. šátek i čepici. Budeme rádi, když si seznam pročtete a bude pro Vás užitečný.

Pája (Pavla Šanderová)

Proces balení

Zásada balení je: Balte spolu s dětmi. Usnadní to práci Vám i dětem, které budou vědět, kde co v kufru najít. Aspoň ze začátku.

Pro některé je celý tábor velkým hledáním.

  • Nechte děti, ať si sami udělají hromádku věcí, které na tábor potřebují podle seznamu.
  • Projděte s nimi tyto věci a řekněte jim, na co zapomněli a co je naopak navíc. Věci společně projděte a dochystejte.
  • Napište seznam věcí, které dítě s sebou má. Můžeme pak lépe dohledat, komu patří ztracená věc, ke které se nikdo nehlásí.  Seznam uložte do víka kufru.
  • Za přítomnosti dítěte skládejte věci do kufru a říkejte mu kam, kterou věc dáváte.  Balení sice není zábava, ale dětem to pomůže.

Do čeho zabalit?

Nejlepší volbou je starý, plochý kufr, který snese dennodenní vytahování z podpostele. Děti si nemají kam věci ve stanu vyskládat - je zde jen malá polička na nejnutnější věci, ale ne na oblečení. V krosně (velkém batohu, Gemě) a v cestovní tašce se věci velice špatně hledají a málokdy se vlezou pod postel. Napěchované cestovní tašky, nebo nové modely kufrů se zde ukládají velmi špatně.

Ideální je jedno větší zavazadlo (nejlépe kufr) a bokem spacák, karimatku a malý batůžek na výlety.

Sourozenci a jeden kufr?

NE, sourozenci spolu nespí ve stanu. Chceme, aby si od sebe navzájem odpočinuli. Tím pádem zabalte každému jeho vlastní kufr.

Jak zabalit spodní prádlo a ponožky?

Pro děti je nejlepší, když jsou tyto věci pohromadě v igelitových sáčcích. Jakmile jsou ponožky po celém kufru, děti je zásadně nehledají a tím pádem si neberou čisté. Když mají v jednom sáčku ponožky v dalším spodní prádlo a plavky lépe se v kufru orientují a nemusí tak dlouho hledat.

Sladkosti na přilepšenou?

Dejte s sebou dětem přiměřené množství sladkostí, ale nedávejte jim jich mnoho. Děti dostávají 5x denně jídlo, a z toho jedna svačina je sladká (oplatek, perník,…). Nedostatkem sladkostí trpět nebudou. Navíc sladkosti ve stanech mají rádi mravenci a polní myši.

Na spaní

Spacák – Děti spí ve stanech, to znamená stejnou teplotu venku i uvnitř. Nedávejte dětem moc tenký spacák. I v létě je v noci zima. Pokud byste si ve spacáku sami netroufli přespat v noci venku, nedávejte ho ani dětem. Spacák je sice dražší záležitost, ale zároveň investice do budoucna. Levnější a kvalitní se dají sehnat na Aukru a podobných bazarech. Nic není tak důležité, než aby dětem bylo v noci teplo.

Karimatka – Děti si ji pokládají na matrace ve stanech a v poledních klidech na nich sedí venku. Jednou za tábor většinou přespáváme v lese pod širákem, takže je to nezbytné vybavení. Karimatky jsou laciné, a velmi efektivně chrání před chladem od země. Staré tábornické motto: lepší 3 přikrývky pod sebou než jedna na sobě.

Pyžamko a ponožky – Některé děti vozí místo klasického pyžama teplákovou soupravu, ale většinou neví, která tepláková souprava je ta správná. A často ve všech lítají po lese. Nejlepší je klasické bavlněné pyžamko. Vedoucí aspoň hned odhalí hříšníky, kterým se nechce převlékat. Pro menší děti zabalte pyžamka dvě. Ponožky k pyžamku dejte i těm dětem, které nikdy v ponožkách nespali. Spací ponožky by měli být snadno odlišitelné od těch normálních (ideální jsou pletené od babičky, nebo barevné chlupaté).

Polštářek/plyšáček – Nebalte dětem dvoumetrové medvědy.  Pokud jsou na své oblíbené plyšáky nebo polštářek doma zvyklí, neváhejte a přibalte ke spacáku.

Na výlety

Batůžek – Musí být velký tak, aby se do něj vešla svačina, pití, peněženka, blok a pláštěnka. Musí být na obě ramena a s kvalitním zipem, který se nerozjíždí. Tašky, batohy na jedno rameno apod. nejsou vhodné.

Pláštěnka – Povinná a nepostradatelná věc!  „Nepromokavá“ šusťáková bunda pláštěnku nenahradí, dřív nebo později promokne.

Psací potřeby, blok – Využíváme je při hraní her, poledním klidu a vždy, když je potřeba.

Lahev na pití – Vhodná je velikost 0,5 – 1 l.  Je to povinná výbava každého táborníka. Není však náhradou za hrníček!

Peněženka – Kapesné stačí malé, děti jej celé utratí za sladkosti a čím víc peněz mají, tím víc si jich koupí. Důsledkem je, že jim je špatně. Postačí přibližně 100-200 Kč.

Boty

Pevná obuv – Tímto myslíme kotníkovou obuv (pohorky), která drží nohu velice pevně a zabraňuje podvrknutí. Hlavně musí být rozchozené a pro děti pohodlné. Děti je využijí při pobíhání po lese, nebo když půjdeme na výlet.

Holínky – Hodí se vždy a nikdy nepromoknou. Holínky, které mají díru, jsou zbytečné.

Sandálky –  Obuv velice praktická za teplého počasí. Dětem se v nich nevaří nohy a rychle se obouvají. Dobrá varianta sandálků jsou tzv. crocs. Jedná se o gumové a lehko omyvatelné boty, které se dobře nosí. Tato varianta navíc není finančně náročná.

Tenisky – Asi nejpoužívanější obuv na táboře, která má všestranné využití. A nemusí se nutně jednat o nejnovější model známé značky. Mohou být staré natolik, že vám nebude vadit, když je po táboře vyhodíte.

K jídlu a pití

Škrabka/nůž – s noži moc nepracujeme, ale nevadí, když je děti mají. Lepší je škrabka na brambory – škrábání brambor patří mezi častou aktivitu, na které se děti musí podílet. Jelikož se tuto aktivitu snažíme udělat snesitelnější, škrábeme po oddílech na čas (a nejrychlejší vyhrává). Dobrou škrabkou tak eliminujete možné zranění, děti navíc dostanou průpravu do života.

Ešus/miska- Záleží na dětech, z čeho rádi jedí. Ešusy lze použít i na vaření nad ohněm, to už s plastovou miskou moc nejde. Celý ešus je navíc praktický – vrchní díl jako talířek na snídaňový chleba a dvě „misky“ na dva obědové chody.

Lžíce (příbor) - Příbor považujeme za menší luxus. Nám stačí lžíce, maximálně vidlička. S nožem se do ešusu už ani nevlezeme. Děti rádi lžíce „ztrácí“ (druhý den e lžíce opět najde). Docela dobré příbory jsem našla v IKEA – barevné, plastové, laciné (6 sad příborů za 39 Kč).

Hrníček – Pitný režim pravidelně kontrolujeme. Plný hrneček ke každému jídlu je samozřejmost. Důležité je, že zároveň pít a jíst z ešusu nejde (jen v krajní nouzi, když se někam zatoulá. Jakože se zatoulá až moc často), proto je dobré mít i ešus i hrneček. Výhodou je toto vybavení podepsat nebo označit, aby se předešlo ztracení.

Utěrka – Jedna stará utěrka, u které nebude vadit, že se Vám nevrátí domů nám může hodně pomoci při utírání erárního nádobí. Prosím vybavte děti jednou takovou.

Proti slunci

Čepice – Kšiltovka, klobouk, slamák, speciální šátek na hlavu – cokoli, hlavně, ať mají něco, co je ochrání proti slunci! Když na tábor svítí v poledne slunce a děti jen přecházejí mezi stany, záchodem a kuchyní, je třeba se před sluníčkem chránit.

Sluneční brýle – Záleží na zvyku, kdo má kšilt, většinou brýle nepotřebuje. Brýle jsou také křehké a mohly by se rozbít.

Opalovací krém – Nezáleží, jestli je někdo světlý nebo tmavý typ. Před ostrým sluníčkem se chránit musíme všichni!

Na hraní

Psací potřeby, blok – viz. na výlet

Šátek – Patří neodmyslitelně k velkému počtu her, které hrajeme. Proto, pokud dítěti nabalíte šátek jako pokrývku hlavy, musí mít ještě jeden, který použije při hraní her.

Známky, pohledy, korespondenční lístky, dopisní papíry – Pokud chcete, aby Vám děti psaly domů, zabalte jim tyto věci. Pro menší děti jsou výhodou nadepsané adresy na korespondenčních lístcích (nebo pohledy, nejlépe s nalepenou známkou), na nich je navíc dost místa na malování a psaní. Ve vlhku v kufru většina obálek a známek přestává lepit.

Šaty dělaj člověka

Ponožky, spodní prádlo - Na každý den jedny ponožky a spodní prádlo! Děti si spodní prádlo na táboře nepřeperou, zvlášť ty menší. Na praní nemají ani čas, ani to pořádně neumí. Nejlepší je mít 1 nebo 2 kusy navíc.

Trička – Na trička je na táboře velký nápor, stačí stará, pomalovaná, klidně i s dírou, prostě nejlepší modely si nechte doma. Tričko s dlouhým rukávem se také „uživí“ např. večer, když koušou komáři a je teplo (nebo se dá obléct pod tričko s krátkým rukávem).

Mikina, svetr – Nejlepší věc, dá se na ní sedět, dát si ji pod hlavu, zahřeje. Dá se jednoduše sundat a dát kolem pasu, když se oteplí. Důležité je dostatečné množství (2 mikiny bývají na dva týdny málo…).

Šusťáková bunda – Šusťáková bunda není pláštěnka! Proto je nutné mít i pláštěnku, ale pokud fouká, a je chladněji, tenčí lehčí bunda se hodí.

Tepláky – Jsou pohodlné a praktické, ale většinou jen když je sucho. Když prší, nasáknou se vodou. Hlavně se na ně nalepí veškerá suchá tráva a jehličí v okolí.

Šusťáky/Maskáče – Šusťáky jsou dobré do rosy, na běhání do lesa, protože se na ně nenachytá smetí, jehličí jako do tepláků. Jejich velkou výhodou je, že rychle schnou.

Kraťase – Ve vedru se to bez nich vydržet nedá. Pokud vám v šatníku chybí kraťase „na lítačku“, můžete ustřihnout nohavice starým kalhotám.

Plavky – Když je teplé počasí, hrajeme často hry s vodou nebo se koupeme v rybníce či aquaparku. Stačí klidně starší plavky, hrozí, že se velmi rychle zašpiní od bláta.

Čistota půl zdraví

Kartáček, pasta – Stačí menší tubička pasty a hlavně oblíbený kartáček. Nejlépe zabalené někde pohromadě v toaletní taštičce. Kartáček je jedna z nejhledanějších věcí na táboře (kdoví proč ).

Mýdlo – Není vhodná klasická kostka mýdla, dětem spadne na zem, obalí se pískem, hlínou, trávou. Efektivnější jsou sprchové gely. Některé se dělají v provedení 2 v 1 – na tělo a vlasy. Tím odpadá starost o šampon.

Šampon – Stačí malá lahvička.

Hřeben (sponky do vlasů, gumičky) – I kluci se mohou občas učesat, u holčiček je hřeben nezbytný. Důležitý je i dostatek gumiček (popř. sponek), jedna je opravdu málo.

Toaletní papír – Je dobré mít železnou rezervu, ale na táboře tohoto materiálu je vždy dostatek.

Ručník a osuška – Jeden ručník k vodě, druhý k očistě těla. Doma si určete, který na co je.

Vlhčené ubrousky – Docela dobrý doplněk hygieny.  Do sprchy nechodíme každý den, ale použití vlhčených ubrousků je příjemné. Pro některé děti je to také lepší než použití toaletního papíru.

Papírové kapesníky – Najdou mnoho využití, převážně na smrkání.

Krém na ruce, obličej, balzám na rty – podle zvyku, ale nemyslím si, že by se děti sami dobrovolně mazaly krémem.

Repelent - Dobrá věc proti klíšťatům a komárům. Jestli je účinek zaručen, nebo se jedná o placebo, nikdo neví…

Pytel na špinavé prádlo – Plátěný pytlík, kam si děti budou dávat denně špinavé prádlo je důležitý - nebude se jim míchat čisté a špinavé prádlo. Zároveň je důležité dětem vysvětlit na co pytel je a jak ho využívat.

Ostatní

Elektronika (mobilní telefony, mp3 přehrávače, e-booky, tablety a vše ostatní)

- NEBRAT!!!!!

- Na srazu na tábor rodiče podepisují prohlášení, že děti u sebe nemají mobilní telefon.

- Telefon není na táboře, kde nabíjet (není zde elektrika) a vlhko jim nesvědčí. Děti telefon nepotřebují, kontaktovat můžete hlavní vedoucí (viz strana Kontakt).

- Za veškerou elektroniku přebíráte zodpovědnost

Šperky – Nebrat věci, které by se mohly roztrhnout a ztratit. Náušničky s dobrým zapínáním by se ztratit neměly. Opatrně na náramky a řetízky, které mohou být strženy v zápalu hry.

Letní tábor

    2024

    Letošní téma byl

    AVATAR

    Avatar 2024

    Nejnovější info můžete sledovat na Instagramu